Teplovodný vysokotlakový čistič je ideálnym riešením pre jednoduché a rýchle odstraňovanie mastných alebo hlboko usadených nečistôt. V závislosti od typu nečistôt môže byť horúca voda až o 50% účinnejšia ako studená voda a navyše čistený povrch má kratšiu dobu schnutia. Ďalšou výhodou teplovodného vysokotlakového čističa v porovnaní so studenovodným čističom je, že pri použití tlakovej vody s vysokou teplotou postačuje na dosiahnutie rovnakého alebo dokonca aj lepšieho výsledku čistenia menšie množstvo chemických čistiacich prostriedkov, čo znižuje vaše náklady na čistenie a čistenie je zároveň ekologickejšie. Tieto stroje sa používajú v rôznych odvetviach, ako je poľnohospodárstvo, potraviny a stavebníctvo, pretože sú schopné jednoducho odstraňovať mastné nečistoty a tuky, ako aj hlboko zachytené nečistoty, aké sa nachádzajú na zariadeniach budov.
Ako funguje teplovodný vysokotlakový čistič
Princíp fungovania vysokotlakového čističa spočíva v tom, že studená voda vstupuje do čističa pomocou prívodnej hadice a ďalej je z vysokotlakového čističa pomocou vysokotlakovej hadice dopravovaná na čistený povrch. V teplovodných vysokotlakových čističoch je doplnený prvok integrovaného kotla na ohrev vody. Prúd vody je ovládaný spúšťacím mechanizmom na vysokotlakovej pištoli a konfigurácia prúdu vody je určená nastavením trysky. Ďalšou funkciou, ktorou disponujú niektoré teplovodné vysokotlakové čističe je použitie pary ako extra čistiaceho prostriedku pre veľmi odolné nečistoty. Para je vytváraná znížením prietoku vody, čo umožňuje ohrievaču zvýšiť teplotu vody nad 100 °C a to až na úroveň približne 140 °C, čo prináša dodatočnú čistiacu silu.
Rôzne typy teplovodných vysokotlakových čističov
Teplovodné vysokotlakové čističe sú k dispozícii v rôznych prevedeniach a stupňoch výbavy. Na základnej úrovni nájdeme malé jednotky napájané pomocou napájacieho kábla z elektrickej siete. Tieto čističe sú postačujúce na ľahké čistenie a poskytujú základnú účinnosť čistenia. Za touto základnou radou vysokotlakových čističov sa nachádzajú rady väčších strojov pre ťažšie práce až po veľké stroje vo forme prívesných vozíkov s vlastným napájaním a zásobníkom vody.
Teplovodné vysokotlakové čističe sú štandardne konštruované ako prenosné, ale tam, kde je potrebné pravidelné čistenie, môžu byť vyhotovené aj ako statické s prednastavenými ovládacími prvkami, aby sa zabezpečilo, že ich bude obsluha správne používať. Sofistikovanejšie teplovodné vysokotlakové čističe sa inštalujú ako súčasť integrovaného čistiaceho systému. Takéto použitie je známe ako centralizovaný čistiaci systém a často sa používa v potravinárskom priemysle, kde je nevyhnutné pravidelné čistenie.
Existuje mnoho faktorov, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe teplovodných vysokotlakových čističov alebo iných typov čistiacich zariadení, pri ktorých je potrebné stanoviť náklady a účinnosť.