Väčšina ľudí pri čistení skúša rôzne čistiace prostriedky na povrchoch, ktoré potrebujú vyčistiť a čakajú, aký výsledný efekt bude mať čistiaci prostriedok, ktorý majú po ruke. Pritom len veľmi málo ľudí si prečíta pokyny na správne použitie čistiaceho prostriedok ako aj to, na aké povrchy je ktorý čistiaci prostriedok vhodný a na ktoré vhodný nie je. Ak použijete neprávny čistiaci prostriedok na očistenie napríklad stola alebo podlahy, môže vás to stáť aj stovky eur, aby ste odstránili alebo v najhoršom prípade nahradili vzniknutú škodu. Použitie nevhodného čistiaceho prostriedku, prípadne ich nesprávna kombinácia môže okrem materiálnych škôd vyvolať aj nebezpečenstvo ohrozenia vášho zdravia alebo osôb vo vašej blízkosti.
Vhodnosť čistiaceho prostriedku je veľmi často úzko spätá s jeho úrovňou pH, čo je číslo, ktoré sa prisudzuje látkam na označenie ich kyslosti alebo zásaditosti. Na stupnici od 0 do 14 sú akékoľvek čistiace prostriedky s pH nižším ako 7 označené za kyslé, čokoľvek vyššie ako 7 sú zase alkalické čistiace prostriedky. Čistiace prostriedky so špecifickou pH hodnotou 7 sú neutrálne. Ak potrebujete zistiť presnú hodnotu pH vášho čistiaceho prostriedku, tak lakmusový papierik je vaším najúčinnejším pomocníkom.
Avšak to, že viete, akú hodnotu pH majú vaše čistiace prostriedky je len polovica boja so znečistením, pretože vysoké pH čistiaceho prostriedku ešte neznamená jeho všeobecnú účinnosť alebo vhodnosť pre povrch, ktorý sa chystáte čistiť. Aby ste mohli správne vybrať najvhodnejší čistiaci prostriedok, potrebujete vedieť aj hodnotu pH nečistoty, ktorú sa chystáte odstrániť.
ALKALICKÉ ČISTIACE PROSTRIEDKY
V opačnom prípade, teda, ak je vaša nečistota alebo škvrna alkalická, budete musieť použiť čistiaci prostriedok založený na kyseline, aby ste ju odstránili, ale nemyslite si, že to znamená, že takýto čistiaci prostriedok spáli všetko, s čím príde do kontaktu, pretože kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v čistiacich prostriedkoch majú vyššie pH ako napríklad bežne používaný stolový ocot.
Ocot v skutočnosti predstavuje dokonalý príklad použitia kyseliny pri čistení, pretože vďaka svojej kyslej úrovni pH reaguje s usadeninami vápnika, čo dokazuje jeho rýchly účinok pri odstraňovaní vodného kameňa. Dokonca aj slabé kyseliny môžu ľahko poškodiť niektoré druhy špeciálne upravených alebo tvrdých podláh. Napríklad mramorová podlaha má alkalické pH, čo znamená, že je veľmi náchylná na poškodenie čistiacimi produktami s kyslým pH.
Je treba tiež poznamenať, že niektoré druhy nečistôt môžu byť súčasne kyslé aj alkalické, v závislosti od toho, v akom stave sú, keď ich čistíte. Zvierací moč má kyslé pH, keď je ešte mokrý, ale akonáhle vyschne, zmení sa hodnota jeho pH na alkalické, takže ho pre dokonalé vyčistenie musíte účinne neutralizovať.
Ďalší faktor, ktorý pri používaní profesionálnych čistiacich prostriedkov musíte brať do úvahy, je aj to, či by povrchovú vrstvu podlahy alebo čistených plôch mohol poškodiť čistiaci prostriedok a kyslím alebo alkalickým pH. Taktiež je dôležité si dávať pozor na to, aké čistiace prostriedky môžete používať pri čistení s vaším čistiacim vybavením a zariadeniami, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo znehodnoteniu.